У народній медицині кульбабу використовують дуже широко. Травники рекомендують її вживати за таких захворювань, як атеросклероз, у разі запальних процесів у нирках і печінці, а також у разі каменів у жовчному міхурі та нирках, холециститу, гастриту зі зниженою кислотністю, низького рівня калію в організмі, цирозу печінки.
Мій дід завжди її радив приймати за поганого апетиту, отруєнь, набряків, а також різних захворювань суглобів. Кульбаба завжди була в нашому меню і навесні, і взимку. Навесні заготовляли рослину, робили салати, смажили млинці та пекли пироги, а взимку їли кульбабовий мед і пили чай із квіток і коріння.
Сонячний еліксир довголіття і для дітей
Це мій найулюбленіший спосіб заготівлі квітів кульбаби. У ній вітамінів найбільше. Рано вранці потрібно зірвати суцвіття кульбаби, що розпустилися, й одразу покласти в трилітрову банку. Шар суцвіть чергувати з шаром цукрового піску. Коли банку буде заповнено до половини, обережно утрамбувати, можна дерев’яним товкачем. Тримати на сонці, доки весь цукор не розтане й перетвориться на еліксир — витяжка бурого кольору, трохи гіркувата, але приємна на смак. Приймати по 1 чайній ложці, додаючи до чаю або інших напоїв, але найкраще до їди.
Якщо ви готуватимете цілющий мед для дітей, то зелені корінці ліпше відрізати, вони не гірчитимуть і він буде приємним на смак. У такий самий спосіб раджу варити мед і желе, вони будуть світлі на колір, прозорі та смачні.
Усім, у кого часто з’являється герпес на губах чи біля носа, треба 1 раз на тиждень протягом усього періоду цвітіння кульбаби з’їдати по 7-10 золотистих головок суцвіть, попередньо очистивши їх від зелені. На смак вони солодкуваті, з медовим запахом. Після такого лікування про противні висипання ви забудете.
Для очищення печінки: 200 штук квітів кульбаби промийте, залийте літром води й варіть на повільному вогні 25 хвилин. Остудити, процідити, віджати квіти. Додати 1 кг цукру і варити на повільному вогні, поки не загусне. Приймати 2 рази на день уранці та ввечері, додаючи по 1 ч. л. у склянку води. Якщо печінка сильно забруднена, може виникнути біль у жовчному міхурі.
Ревматизм. Жовті квітки кульбаби подрібніть, додайте таку саму кількість цукру, перемішайте. Поставте в холодильник на півтора тижні. Процідіть рідину, що утворилася. Приймайте настій по столовій ложці за годину до їди один раз на день.
Лікування соком кульбаби
Дуже високо цінується сік із кульбаб, який чинить чудовий зміцнювальний і тонізувальний вплив на організм людини. Чим корисний сік із кульбаби? Зміцнює організм, знімає запалення в шлунку, у разі хронічних закрепів діє як легке проносне, для печінки та жовчного міхура — як жовчогінний засіб. У матерів-годувальниць сприяє збільшенню утворення молока. Так само сік має жарознижувальну і потогінну дію.
Ранньою весною дуже корисний сік із листя кульбаби. Листя кульбаби добре промити, витримати в концентрованому розчині солі 20-30 хвилин, знову промити в холодній воді, ошпарити обов’язково окропом, пропустити через м’ясорубку, віджати через щільну тканину, розбавити водою 1:1 і прокип’ятити 2-3 хвилини. Приймати по чверті склянки за 20 хвилин до їди 2 рази на день.
У разі захворювань хребта й кісток, а також для зміцнення й поліпшення загального стану зубів рекомендують уживати суміш, приготовану із соків кульбаби, моркви й листя ріпи. Також кульбабовий сік можна змішувати з будь-якими дикорослими лікарськими рослинами. Для того, щоб наситити організм усіма потрібними для здоров’я речовинами, достатньо щодня вживати по дві чи три ложки такого засобу перед вживанням їжі.
Використовують листя та корінь кульбаби за хронічного захворювання печінки, як засіб, що зменшує кількість холестерину в крові. Рекомендують таку мікстуру: сік свіжого коріння кульбаби — 100 гр, спирт 90° — 15 гр, гліцерин — 15 гр, вода — 17 мл. Процідити і приймати по 1-2 столові ложки на день. Рекомендується вживати по 50-100 г соку рослини на день, оскільки він має кровоочисну властивість, може застосовуватися як тонізувальний, сечогінний засіб, за слабкості шлунка, жовтяниці, за шкірних захворювань і в разі подагри. Вважається, що кульбаба зменшує приплив крові до печінки і розчиняє жовчні камені.
У разі переохолодження та грипу, що починається, віджати сік з усієї рослини кульбаби, законсервувати спиртом 1:1 або настояти всю рослину на спирті 21 день у темному місці. Процідити, віджати, приймати по 30-50 г 1-2 рази на день.
Свіжозірваний листок кульбаби подрібнити й розтерти до вологості та прив’язати до місця укусу. Змінити через дві-три години. Невеликі молоді бородавки можна звести соком кульбаби.
Лікування корінням кульбаби
З коріння кульбаби можна приготувати корисний настій, який є ефективним кровоочисним, тонізувальним і потогінним засобом. Оскільки коріння цієї рослини має виражену цукрознижувальну властивість, його рекомендують вживати людям, які страждають на діабет, а також тим, хто веде боротьбу із зайвою вагою. Крім того, коріння кульбаби використовують для приготування порошку, який здатний виліковувати опіки, пролежні, рани та виразки, а також відновити процес обміну речовин в організмі.
Відвар кореня кульбаби застосовують: для поліпшення апетиту, за безсоння, гастритів зі зниженою кислотністю, за жовтяниці, як засіб, що підсилює діяльність підшлункової залози.
Кульбаба має жовчогінну властивість: 5 ст. ложок без верху грубо подрібненого коріння кульбаби залити 1 л окропу і кип’ятити під кришкою 20 хв, охолодити і процідити. Приймати 3 рази по 1/2 склянки за 1 годину до їди в теплому вигляді.
За відсутності апетиту: 2 ч. ложки подрібненого кореня залити 1 склянкою холодної перевареної води, настоювати 8 годин. Пити по 1/4 склянки 4 рази на день перед їдою.
У разі недокрів’я, авітамінозу: 1 ч. ложку коріння і листя залити 1 склянкою окропу, настояти, укутавши, 1-2 години, процідити. Приймати по 1/4 склянки 3-4 рази на день за 20 хв до їди. Або сік із листя кульбаби приймати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день до їди.
У разі різних хвороб крові та як засіб, що поліпшує обмін речовин: 1 ст. ложку подрібненого коріння залити 1 склянкою окропу, настояти, укутавши, 1-2 години, процідити. Приймати по 1/4 склянки 3-4 рази на день за 30 хв до їди.
Як проносне: сухе коріння подрібнити в кавомолці для отримання порошку. Приймати порошок по 1/2 ч. ложки 3 рази на день.
У разі шкірних захворювань, фурункулів, вугрів добре приготувати настій із кореня кульбаби. Для цього 1 столову ложку порізаного, подрібненого коріння залити склянкою гарячої води, на повільному вогні прокип’ятити 15 хвилин, охолодити і процідити. Приймати по третині склянки в теплому вигляді за 15 хвилин до їди 3 рази на день.
Лікування кульбабою геморою. 2 ч. ложки подрібненого кореня кульбаби залити склянкою холодної води, настоювати 8 годин, пити по 1/4 склянки 4 рази на день. Цей засіб лікує геморой.
Лікування кульбабою гепатиту. 1 ч. ложку товченого кореня кульбаби залити 1 склянкою холодної води. Поставити на маленький вогонь і парити цілу годину. Приймати по 1 ст. ложці 3 рази на день за півгодини до їди для лікування гепатиту.
Лікування кульбабою жовтяниці. 1 ч. ложку подрібненої сировини залити 1 склянкою води, кип’ятити 20 хв, процідити. Пити по 50 мл три-чотири рази на день. Цей жовчогінний засіб застосовувати в разі лікування жовтяниці.
Лікування кульбабою атеросклерозу. Сухий порошок подрібненого сухого коріння кульбаб вживають за найжорстокішого атеросклерозу з втратою пам’яті для виведення з організму надлишкового холестерину та видалення шкідливих речовин. Достатньо 5 г порошку перед кожною їжею, і через 6 місяців настає поліпшення.
Лікування кульбабою артриту. Залити 6 г сухого коріння кульбаби склянкою води, кип’ятити 10 хв, настоювати 30 хв. Приймати по 1 ст. ложці 3 рази на день до їди для лікування артриту.
Лікування кульбабою лямблій. 1 ст. ложку подрібненого кореня кульбаби залити 1 склянкою окропу, нагрівати в емальованому посуді на водяній бані за частого помішування 15 хв, охолоджувати 45 хв за кімнатної температури, процідити, сировину, що залишилася, віджати. Об’єм отриманого відвару довести до 200 мл перевареною водою. Приготований настій зберігати в холодильнику не більше 2 діб. Приймати в теплому вигляді по 1/3 ст 3-4 рази на день за 15 хв. до їди. Лямблії добре лікуються цим засобом.
Лікування кульбабою метеоризму. 2 ч. ложки подрібненого кореня кульбаби залити 1 склянкою перевареної води, настоювати 8 годин. Пити по 1/4 склянки 4 рази на день перед їдою для лікування метеоризму.
Кульбаба лікує цироз печінки.
- заварювати 1 ч. ложку сухого кореня кульбаби на 1,5 склянки води, кип’ятити 5 хвилин і пити як чай.
- шар квіток кульбаби засипати шаром цукрового піску, поставити на 1-2 тижні під прес. Вживати замість варення.
Лікування кульбабою пухлини в грудях. Народний рецепт для позбавлення від пухлини в грудях: розтерти свіже коріння кульбаби й прикладати до хворих грудей. Такий народний засіб розсмоктує пухлини жіночих грудей і затвердіння під пахвами та в паху, як у жінок, так і в чоловіків.
Лікування кульбабою гастриту зі зниженою кислотністю. Гастрит зі зниженою кислотністю лікується соком із листя кульбаби. Рецепт такий — промити листя кульбаби, вимочити 20-30 хв. у міцно солоній воді, потім промити в холодній воді, ошпарити окропом, пропустити через м’ясорубку для м’яса і відтиснути через щільну тканину. Розбавити сік водою 1:1 і кип’ятити 2-3 хв. Приймати по 1/4 склянки 2 рази на день за 20 хв. до їди.
Кульбаба збільшить лактацію. Водний настій коріння і листя кульбаби посилює виділення молока у жінок, які годують груддю. Заварювати 1 ч. ложку коріння і листя кульбаби 1 склянкою окропу, настоювати 15 хв. і пити замість чаю.
Лікування кульбабою мозолі. Мозоль можна видалити за допомогою кульбаби, для цього змащуйте мозоль свіжим соком кульбаби.
Алергія. Корінь кульбаби й корінь лопуха подрібнити в ступці та змішати. Узяти 2 столові ложки суміші, залити 3 склянками води і настоювати ніч. Вранці кип’ятити протягом 10 хвилин, потім стільки ж настоювати. Пити по півсклянки до їди й на ніч (5 разів на день).
Олія з кульбаб від закрепу
Цей народний засіб із кульбаби готується так — потрібно зібрати в сонячний день золоті чашечки кульбаб із повними молочними стеблинками, розтерти й заповнити ними до половини скляну банку. Потім залити будь-якою нерафінованою олією. Зав’язавши горлечко марлею, виставити посудину на сонце. Три тижні — і олія готова. У разі поганого травлення і закрепів у кишечнику приймати її по 1 ст. ложці перед кожною їжею.
Олія з кульбаби від опіку
Ще один народний рецепт приготування олії з кульбаби — у скляну банку покласти будь-яку кількість квітів кульбаби й залити соняшниковою олією, щоб вона покривала квіти. Поставити банку в каструлю з водою, постеливши на дно ганчірочку, і кип’ятити 40 хв. Коли охолоне, через капронову панчоху віджати отриману олію, застосовувати для лікування опіку.
Настоянка кульбаби лікує паполоми та прищі
Настоянка кульбаби застосовується в народній медицині для лікування папілом і прищів. Банка або інша ємність максимально щільно набивається жовтими квітками кульбаб і заливається потрійним одеколоном. Настояти 2 тижні в темному місці, настоянкою змащувати папіломи до їх повного зникнення.
Настоянка кульбаби від радикуліту
Настоянка кульбаби лікує багато захворювань, у тому числі радикуліт. Навесні зібрати квіти кульбаби, дрібно нарізати й заповнити доверху посуд (краще, якщо це буде банка з темного скла 0,7 л). Залити двома пляшечками потрійного одеколону (або спиртом, або горілкою) і поставити настоюватися два тижні в темне місце, але не в холодильник. Процедури робити на ніч, розтираючи хворі місця отриманою кашкою. Потім добре укутати теплою шаллю або шарфом. Достатньо 2-3 процедур для полегшення стану в разі радикуліту.
Одночасно з розтираннями можна двічі на день пити по чашці чаю з кульбаби або вживати по 1 ст. ложці кульбабового соку.Настоянка на горілці для суглобів
У разі болю в суглобах
Суцвіття квітучих кульбаб подрібнити й скласти в банку, залити горілкою 1:1, настояти 12 днів у темному місці, періодично струшуючи. Процідити, віджати. Настоянкою змащувати суглоби 5 хвилин, потім розтерти до появи печіння, обернути лляним матеріалом і утеплити на ніч.
Зір
Кульбаба (корінь) — 3 частини, цибуля ріпчаста — 2 частини, мед — 4 частини. Змішують 3 г соку кульбаби, 2 г соку цибулі та 4 г свіжого меду, настоюють 3 год у темному місці. Мазь закладають за повіку двічі на день у разі ослаблення зору, для запобігання розвитку катаракти.Збір для лікування діабету
У разі діабету
Змішати кульбабу (листя), цикорій (листя), кропиву, галегу (трава) і горіх волоський (листя) в рівних кількостях. 1 ст. ложку збору залити 2 склянками води, кип’ятити 2-3 хвилини, настояти 5-10 хв, процідити. Приймати по 3 ст. ложки 3 рази на день за 15-20 хв до їди.
Лікування кульбабою за анемії
Змішати по 3 столові ложки квіток кульбаби цикорію і трави медунки. Додати 2 столові ложки кропиви, 1 столову ложку полину. 6 столових ложок збору залити 1 літром окропу. Пити по 50 мл 6 разів на день.
Лікування кульбабою в разі безсоння в дітей
Змішати по 2 частини м’яти перцевої та анемони, по 1 частині меліси та коріння кульбаби. 1 чайну ложку збору залити 1 літром окропу. Дітям давати пити по половині склянки на день перед сном. Якщо немає алергії, можна додати мед. Лікування кульбабою за закрепів, здуття живота, гіпертонічної хвороби. 10 грамів квіток кульбаби залити склянкою води й кип’ятити на маленькому вогні 15 хвилин. Настояти півгодини. Пити по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.
Лікування кульбабою для поліпшення обміну речовин
1 столову ложку подрібненого листя кульбаби залити 1 склянкою окропу, настояти годину. Пити 2 тижні по третині склянки тричі на день до їди.
Або є ще такий рецепт: 1 столову ложку подрібнених коней кульбаби залити 1 склянкою горілки, настояти 2 тижні, процідити. Приймати по 30 крапель тричі на день.
Лікування кульбабою за атеросклерозу
Сухе коріння кульбаби перемолоти на млинку для м’яса, приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день. Звичайно, гіркувато. Тому його краще не розжовувати, а просто потримати в роті, нехай слина все обволоче й проковтнути. Ліпше приймати їх із медом або яким-небудь солодким сиропом.
Лікування кульбабою в разі закрепів, як жовчогінний засіб
Заварити, як чай. 1 столову ложку порізаного, подрібненого коріння кульбаби залити склянкою окропу. Настояти 15 хвилин, процідити й охолодити. Приймати по чверті склянки тричі на день за півгодини до їди.
Тепер рецепти мого діда знаєте і ви. Ця чудова травичка, подарована нам природою, вас позбавить від багатьох захворювань. Сушіть її обов’язково, вживайте мед, пийте чай, їжте салати і просіть у неї зцілення від усіх своїх хвороб, які існують, і не додавання нових. Прекрасного вам зцілення і здоров’я!