in

Холера та гепатит А на черзі: науковець розповів про нові загрози після підриву дамби Каховської ГЕС Холера та гепатит А на черзі: науковець розповів про нові загрози після підриву дамби Каховської ГЕС

Території, які опинились під водою після підриву окупантами дамби Каховської ГЕС, є не просто затопленими, а вже і забрудненими. Через це з’явився дуже високий ризик поширення інфекційних хвороб.

Про це в коментарі  розповів директор Інституту водних проблем і меліорації Нацакадемії аграрних наук Михайло Яцюк.

«Вода, яка зійшла з водосховища – вона наситилася хімічним та токсичним забрудненням, важкими металами. Ці площі з екологічної точки зору є забрудненими. Рівень забруднення можно буде визначити шляхом лабораторного моніторингу після того, як вода зійде. Є багато засобів для очищення, але треба розуміти, що там активна зона бойових дій та є проблеми з доступом. Є ще одна величезна проблема – забруднюються підземні води, які споживаються місцевим населенням», — розповів нам

За його словами, є висока вірогідність того, що врожай на затоплених та підтоплених територіях теж вже є забрудненим.

Крім цього, фахівець звертає увагу на те, що наслідком підриву дамби може бути забруднення Чорного моря, в тому числі – поблизу Одеси.

«З водосховища вже витікло 2,5 мільярди кубічних метрів води, найближчими днями буде ще витікати. Тобто буде забруднення Чорного моря. Враховуючи напрямок руху, буде забруднюватись Одеське Причорномор’я. Ми це побачимо візуально. Однозначно буде забруднення нафтопродуктами, це означає, що будуть відповідні плями. Але є і група важких металів, токсичних речовин, які візуально побачити неможливо, тільки під час лабораторного дослідження», — каже Михайло Яцюк.

До цього він додає наступне: «Серйозно постраждала флора та фауна, яка потрапила в цей потік води. Скоріш за все, цей рух завершиться у Чорному морі. Все відкладеться на дні. Гірше буде, якщо зупиниться десь біля Одеси. Коли до моря потрапляє така пляма з нафтопродуктів, то для нього це надзвичайно величезний негативний вплив. Вся аквакультура може загинути». 

За словами Михайла Яцюка,  риба та рештки біоорганізмів потрапили на заплаву.
«Зараз може розпочатись процес гниття, токсикації. Це вже буде не первинне, а вторинне забруднення», — уточнює він.

Про ризики виникнення інфекційних хвороб Михайло Яцюк каже, що вони є вкрай високими.

«Ризик виникнення інфекційних хвороб дуже високий. Справа в тому, що зараз для цього дуже сприятлива ситуація через температуру повітря, жару. Дуже швидко можуть поширитись холера, ротавіруси, гепатит А. Все це цілком ймовірно. Щодо часу, через який такі хвороби можуть з’явитись – це може поширитись як і швидко, так і згодом. Мінімізувати ризики можливо, якщо провести з населенням відповідну інформаційну роботу. Перше, що необхідно зробити – забезпечити населення питною водою. Якщо громадяни будуть використовувати місцеві джерела води, то ризики зростають в рази. Якщо безпечних джерел немає, то треба елементарно кип’ятити воду, очищати її», — рекомендує Яцюк.

Загроза для ЗАЕС все ж таки є 

За словами Михайла Яцюка, загрози для Запорізької АЕС є.

«Але я оцінюю їх як не надто високими. Прямої загрози немає, але якщо не буде знайдено альтернативних варіантів для системи охолодження, то ризики будуть зростати. Зараз ситуація контрольована», — уточнює Яцюк.

Не змогла більше мовчати: Софія Ротару відреагувала на теракт на Каховській ГЕС

«П’яна» ДТП Остапа Ступки: суд вирішив подальшу долю актора