Історія популярності 52-річного одіозного та брутального бізнесмена Олександра Поворознюка, якого вже давно добре знали на Кіровоградщині, але не в масштабах країни, вміщується в один випадок.
В перші дні вторгнення він записав емоційне відеозвернення до Зеленського з рясним використанням нецензурної лексики. «Хотів би звернутися в даний час до президента нашого Володимира Зеленського. Я хотів би сказати: Вова, їб… їх, бл!!! А ми тобі будем помагать. Такого президента, як ти, не було і не буде».
Це відео вмить стало вірусним, воно набрало мільйони переглядів на ютубі, а Мюслі UA наклали його фрази на трек, який місяць тримався у топі стримінгових сервісів.
Після цього Поворознюка почали часто вмикати на марафоні «Єдині новини», українські ЗМІ активно брали в нього інтерв’ю, він почав з’являтися в гумористичних проєктах «95 кварталу».
Так власник аграрного господарства «П’ятихатська» та футбольної команди «Інгулець», очільник добровольчого батальйону «За Петрівщину» (в Петрівському районі Кіровоградської області) і став популярним на всю країну.
У своїх інтерв’ю Поворознюк палко підтримує Володимира Зеленського і критикує його політичних опонентів. Не соромиться емоцій, багато нецензурно лається та говорить суржиком. На його пальці масивний перстень, на шиї — не менш масивний ланцюг, а на авто номерні знаки «Папа».
В кабінеті бізнесмена завжди специфічний антураж — ікони, хрести, українські прапори та символіка його футбольного клубу «Інгулець». Він не приховує, що носить із собою зброю.
Зі збільшенням його популярності у суспільстві синхронно зростала дискусія про те, чи варто людині з кримінальним минулим давати доступ до єдиного марафону, пускати в ефір його нецензурну лексику та ледь не робити з нього героя сьогодення.
А нещодавній скандал з можливою зйомкою серіалу на державні гроші про Поворознюка взагалі став однією з причин звільнення міністра культури Олександра Ткаченка.
Від криміналу до аграрного бізнесу
Вікіпедія скупо каже, що до розвалу Радянського Союзу Поворознюк займався «куплею-продажем». Без уточнення чого саме.
Але в мережі є багато інтерв’ю самого бізнесмена, в яких він досить відверто розповідає про ті часи. Поворознюк не приховує, що в 90-х роках мав проблеми із законом, які не раз закінчувалися ув’язненням.
У травні 2022 року він розповість в інтерв’ю програмі «Право на владу», що має судимості: «По суті, якщо чесно, я порушник закону, я колись крав солярку і за це був судимий».
За словами бізнесмена, в нього чотири судимості: три за бійки, четверта — економічна за розкрадання державного або колективного майна.
І при цьому він пояснював: «Свій капітал я сколотив сам, сам заробив ці гроші. Я їх не вкрав, а просто заробляв. Хоча, я вам скажу чесно, ці руки дуже багато крали. Я кажу відверто. Але я ніколи не крав у людей, я крав у держави».
Він сам розповідає, що має номерні знаки на автомобілі «Папа», які йому нібито подарували селяни. «Знаєте, звідки народились номери «Папа»? Мені їх подарували на день народження люди — 2,5 тисячі пайовиків. Вони складались по 20−30 гривень, хто скільки міг. Хотіли купити мені номер «Батько», але на всі літери в них не хватило і вони замовили номери «Папа», — розповідав він журналістам.
В ЗМІ є багато звинувачень на адресу Поворознюка стосовно його методів ведення бізнесу. Найчастіше йому закидають рейдерське захоплення сільськогосподарської землі, крадіжку врожаїв у селян, примушення до здачі йому в оренду паїв.
Але попри це, за даними журналістів, місцеві правоохоронці відмовляються його карати, оскільки нібито мають тісні стосунки з бізнесменом.